Powołanie Rzecznika Praw Dziecka




W 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych została przyjęta Międzynarodowa Konwencja o Prawach Dziecka, przez Polskę ratyfikowana w 1991 roku.

W 2003 roku Zarząd Główny TPD przyjął uchwałę zobowiązującą oddziały niższego szczebla do powoływania Społecznych Rzeczników praw dziecka oraz obligując Zarządy Oddziałów do opieki merytorycznej, stworzenia warunków do pracy oraz wydawania legitymacji Rzecznikom.

W 2005 roku zostało zawarte porozumienie między Towarzystwem a ówczesnym Rzecznikiem Praw Dziecka Rzeczypospolitej Polskiej – Pawłem Jarosem celem określenia zasad i organizacji współpracy między Biurem Rzecznika Praw Dziecka a TPD.

W 2006 roku Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Nowym Sączu powołał Rzecznika Praw Dziecka. Rzecznik podejmuje działania, które są zawarte w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej jak i w oparciu o Konwencję o Prawach Dziecka uchwaloną na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1989 roku oraz w oparciu o inne przepisy prawa dotyczące dzieci.

Podstawą powołania Rzecznika Praw Dziecka TPD jest statut Towarzystwa Przyjaciół Dzieci:
  • Paragraf 1 ust.2 - Towarzystwo Przyjaciół Dzieci jest rzecznikiem dziecka, chroni i promuje jego prawa z poszanowaniem praw i obowiązków jego rodziców, opiekunów oraz innych odpowiedzialnych za nie osób;


Naturalnym środowiskiem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest rodzina i to Rzecznik zwraca główną uwagę na to, aby dziecko mimo wielu trudności życiowych, wychowywało się we własnej rodzinie. Rzecznik działa na rzecz ochrony praw dziecka mając na uwadze podstawowe prawa, tj.
  • prawo do życia i ochrony zdrowia,
  • prawo do wychowania w rodzinie,
  • prawo do godziwych warunków socjalnych,
  • prawo do nauki,
  • prawo do wypoczynku itp.